Kardisport Eestis

Kardisport on üks soodsaim ja lihtsamini alustatatav võistlus- mootorispordi ala.

Eestis on kasutusel kokku 6 võistluskardirada. Nendel kardiradadel toimuvad igaastaselt Eesti kardispordi meistrivõistlused. Kardispordil on Eestis pikka ajalugu ja esimesed võistlused toimusid Eestis 1962 aastal. Sobivate ilmastikuolude korral toimuvad võistlused alates aprillist kuni septembrini. Meistrivõistluste raames võistlevad sõitjad vanuses alates 6 aastat. Kokku võisteldakse kaheksas võistlusklassis.

Võistlusklassid leiad lehelt: Võistlusklassid. 

Kuidas alustada

Tunned huvi kardispordi vastu? Puudub võistlus- ja mootorispordi kogemus? Kuidas alustada?

Erakordsed ei ole juhused, kus ennem kardispordi kogemust soetatakse endale kart ja varustus ning hiljem selgub, et see ei meeldi selle proovijale või ei sobi kart ja varustus võistlemiseks. Parim viis kardispordiga tutvumiseks on organiseerida proovipäev. Mitmed kardiklubid pakuvad proovipäeva korraldamise võimalust, kardikooli ja individuaalset treeningut koos vajaliku tehnika ja varustusega. Selle puhul on oluline teada, et igal kardiklubil ei pruugi olla võimalik tagada tehnikat ja varustust kõige pisematele või vastupidi suurematele võidusõiduhuvilistele aga iga soovija jaoks on olemas lahendus ja kardiklubi. Vahetu kogemuse käigus koos oma ala spetsialistidega on võimalik saada vajalik info edasiliikumiseks. Koostöös kardiklubiga on võimalik alustada treeningute ja võistlemisega ilma vajaduseta omada selleks isikliku tehnikat ja teadmisi. Kõik kardisportlased peavad kuuluma kardiklubisse, et võtta osa Eesti meistrivõistlustest.

Kardiklubi proovipäeva korraldamiseks leiad lehelt: Tarnijad ja teenusepakkujad

Sõidu- ja ohutusvarustus

Mis sõidu- ja ohutusvarustus on vajalik ja milline see olema peab?

Kui oled otsustanud alustada treeningutega ja kogemuste ammutamisel alustad võistlemisega, siis on oluline teada, et iga sõidu- ja ohtutsvarustuse kasutamine ei ole võistlustel lubatud ja see ei ole selleks sobilik. Kardispordis kasutatav ohutusvarustus peab vastama standardile (homologatsioonile). Seega on mõislik kaaluda koheselt standardile vastava varustuse seotamist, mis kokkuvõttes on soodsam võrreldes sellega kui pead varustuse välja vahetama, kuna see ei ole sobilik võistlemiseks. Lisaks sellele on standardile vastav varustus mõeldud kasutamiseks kardispordis ning sellel otstarbel rajatud, testitud ja maksimaalset võimaliku ohutust tagavad. Aktiivsete treeningute korral on areng kiire ja saabub valmisolek ja soov võistelda varem kui esmalt oodata oskad. 

Kardisportlase sõidu- ja ohutusvarustus:
* Kiiver, mis omab efektiivset ja purunematut silmade kaitset.
* Kangast kombinesoon.
* Pahkluud katvad jalanõud.
* Kindad.
* Kaelatugi.
* Kehakaitsmed.

Millisele standardile varustus vastama peab leiad lehelt: Tehnilised tingimused ja reeglid
Sõidu- ja ohutusvarustuse tarnija leiad lehelt: Tarnijad ja teenusepakkujad

Võistluskart

Mootor, kardiraam ja rehvid.

Võistluskart (komplektne raam ja mootor) on standardile (homologatsioonile) vastav võistlussõiduk. Uus kardiraam tarnitakse tootja poolt üldjuhul ilma mootori, rehvide ja istmeta. Erinevatel võistlusklassidel on kasutusel erinevad kardiraamid ja mootorid. Võistluskardi valikul peaks esmalt lähtuma sõitja vanusest ja võistlusklassist. Erinevate võistlusklasside kardiraamide erinevus on üldjuhul seotud kardiraami suurusega. Mootorid on seotud kubatuuri ja klassile omase modifikatsiooniga (võimsus). Mitmes erinevas võistlusklassis on võimalik kasutada ühte tüüpi mootorit, mis omab võistlusklassile omast modifikatsiooni. Omakorda on võistluskart otseveoline (käigukastita) või käikudega. Erinevatel võistlusklassidel on omane erinevate rehvitüüpide kasutamine.

Võistlusklassid leiad lehelt: Võistlusklassid
Kardiraami, mootori ja rehvide tingimused leiad lehelt: Tehnilised tigimused ja reeglid
Kardiraami ja mootori tarnija leiad lehelt: Tarnijad ja teenusepakkujad

Võistlusteks valmis

Reeglid on selged ja oled valmis võistluskogemuseks?

Olles saavutanud treeningutel stabiilsuse (kiirus ja trajektoor), siis on aeg esimesteks võistlusteks. Võisteldes koos oma eakaaslatega on võimalik liikuda edasi järgmisesse arenguetapi. Võistlustele registreerimisele eelnevalt on vajalik visiit perearsti juurde kontrollimaks, et sõitja tervislik seisukord võimaldab võistlemist.  Tõend sõitja tervisliku seisukorra kohta on vajalik esitada Eesti Kardiliidule ja koos sellega taotleda sõitjalitsents. Sellele eelnevalt peab sõitja oskama käituda rajal kaasvõistlejatele ja iseendale ohutult, valdama sõidureegleid ja teadma signaallipu tähendusi.

Tõendusvormi sõitja tervislku seiskorra kohta leiad lehelt: Tõendusvorm Eesti Kardiliidu sõitjalitsentsi taotleja tervislikust seisukorrast
Sõidureeglid leiad lehelt: Tehnilised tingimused ja reeglid
Signaallipu tähendused leiad lehelt: Signaallipud
Sõitjalitsentsi taotluse leiad lehelt: Sõitjalitsentsi taotlus